Öko-munkacsoport megalakulása

Az Öko-munkacsoport 2012. szeptember 1-én alakult meg intézményünkben. Majd 2019-ben kiérdemeltük, az örökös Ökoiskola címet!

Célok:

• Környezetvédő gondolkodás és viselkedésmód kialakítása.
  • Elősegíteni a tanulók környezettudatos magatartásának, életvitelének kialakulását.
  • Megértetni a fogyasztás és a környezeti erőforrások kapcsolatát, a fenntartható fogyasztás elvét.
  • A tanulók váljanak érzékennyé környezetük állapota iránt .
  • Életmódjukban legyen meghatározó a természet tisztelete, a felelősség, a környezeti károk megelőzésére való törekvés.
  • A fenntarthatóság pedagógiájában a környezettudatos gondolkodás, életmód kialakítása, elmélyítése.

Feladatok:

A pedagógiai programban, a tanulásszervezés során, a választható tanórákon, szabadidős programok során az intézmény feladata kiemelten kezelni, képviselni a fenntarthatóság pedagógiájának törekvéseit, formálni a tanulók természeti és környezeti szemléletét.

• Példamutatás az intézmény valamennyi dolgozója részéről, figyelembe véve a környezetbarát szemlélet, az egészséges életvitel szempontjait.
  • Kapcsolat kiépítése a helyi környezet programjaihoz, akcióihoz, intézményi képviselet.
  • A mindennapi működés során, a víz, gáz, áram, anyag és hulladékgazdálkodás napi szinten történő figyelemmel kísérése, a változások jelzése, jelentése.
  • Öko-team megalakulása.
  • Munkaterv elkészítése.

A fenntartható fejlődés pedagógiájának beillesztése az intézmény tevékenységébe:

• A természettel összhangban levő,
  • a társadalmi élet értékeit fontosnak tartó,
  • egészséges és eredményes életet megvalósító,
  • egészségtámogató környezet kialakítása.

A tanévben folyamatos feladatok:

• szerves hulladékok elhelyezése a komposztálóban,
  • szelektív hulladékgyűjtés az udvar mellett a tantermekben is,
  • elem illetve régi mobilok gyűjtése,
  • esővíz gyűjtése illetve felhasználása a növények öntözésekor,
  • energiatakarékossági/környezetvédelmi járőrszolgálat – minden osztályból 1 vagy 2 fő, aki ellenőrzi a vizesblokkot, világítást, ablakokat, szemetelést,
  • pályázatok figyelése – újrahasznosítás, zöldiskola témakörben,
  • teremdekorációs/tisztaság verseny,
  • pontgyűjtés – év végén Füvészkertbe látogatás a győztes osztálynak.

Esemény naptár 2022-23 – első félév

Szeptember

Az iskola udvarának, magaságyásainak gondozása /folyamatos: ősz, tavasz/

Takarítási világnap

Október

Állatok világnapja – rendezvény

állatsimogatás, bemutató (kutyás)

Minden osztály készítsen egy PPT-t egy veszélyeztetett fajról. Mutassák be, miért kell megőrizni a faj fennmaradását.

November

Madáretetők készítése, elhelyezése újrahasznosított anyagokból

December

Karácsonyi kézműves délután- újrahasznosított anyagokból dekoráció készítése

osztályok megajándékozása egymás között – ÖKO ajándék

Január

Vitaminnap

Esemény naptár 2022-23 – második félév

Február

A vizes élőhelyek világnapja – videók megtekintése osztály szinten. Plakát készítése egy szabadon választott vizes élőhelyről. Ezek kiállítása, hogy megtekinthetők legyenek a többi osztály számára.

Március

Víz világnapja projekthét –

a globális felmelegedés okozta változások
Fekete István előadás

Április

Föld napja, Méhek napja – előadások (Sípos József címzetes egyetemi docens, növényorvos) + vetélkedő

Május

Madarak és fák napja Madártani Egyesület – madárgyűrűzés, madárles

Te szedd Önkéntesen a tiszta Magyarországért akcióban való részvétel  ápr-máj.

Május-június

Ballagó osztály – emlékfa ültetése

Az ÖKO programok, tevékenységek megvalósulása a Diákönkormányzattal és a Hitéleti munkaközösséggel szorosan együttműködve történik.

A fentebb felsorolt célok meghatározók az intézmény teljes feladatkörét illetően, átszőve a csoportokban, osztályokban folyó napi szintű nevelést-oktatást.

A csoport vezetője:
Vizhányó Nóra

A csoportban segítségére vannak:
Cseuz Ildikó
Gál Petra